logo
  • ul. Husarii 11 B, 02-951 Warszawa
  • 22 651-84-09
  • biuro@ortotrading.com.pl

(Korea)

specjalista ortodoncji

 

Praktyczne zastosowanie mini-implantów w leczeniu pacjentów z III klasą szkieletową po zakończeniu wzrostu.

Odkąd wynaleziono mini-implanty, MIA (Micro-Implant Anchorage) stosuje się do leczenia wszystkich rodzajów wad zgryzu, łącznie z III klasą szkieletową. MIA wykorzystuje się do retrakcji dolnego uzębienia w leczeniu III klasy na dwa sposoby: mini-implanty umieszczane są w żuchwie oraz w szczęce.

MIA w łuku dolnym może służyć do leczenia łagodnych i umiarkowanych przypadków wad klasy III i nawrotów po operacyjnym leczeniu pacjentów z III klasą z wysokim lub niskim kątem podstaw. Do retrakcji dolnego uzębienia, mini-implanty mogą być lokalizowane w okolicy zatrzonowcowej lub w przestrzeni międzykorzeniowej pomiędzy pierwszymi zębami trzonowymi i drugimi zębami przedtrzonowymi, lub pomiędzy pierwszymi i drugimi zębami trzonowymi. Okolica zatrzonowcowa jest najlepszym miejscem dla mini-implantów służących do retrakcji dolnego uzębienia, ponieważ retrakcja tylnych zębów odbywa się bez przeszkód.

Występują dwie metody retrakcji zębów w żuchwie: retrakcja całego uzębienia i retrakcja sekwencyjna. Do retrakcji całego uzębienia, po zakończeniu niwelacji, w dolnym łuku zębowym umieszcza się odpowiedniego rozmiaru prostokątny łuk stalowy z przyczepionymi haczykami pomiędzy kłem a zębem siecznym bocznym, siła do retrakcji jest przykładana od mini-implantu do haczyka, przy zastosowaniu sprężyny niklowo-tytanowej lub łańcuszka elastycznego.
W niektórych przypadkach preferowana jest sekwencyjna retrakcja, ponieważ łatwo jest wkręcić mikroimplanty i sterować leczeniem. Na ogół, mini-implanty umieszcza się pomiędzy drugimi zębami przedtrzonowymi i pierwszymi zębami trzonowymi. Boczne zęby przesuwane są do tyłu przy pomocy otwartych sprężyn, które są aktywowane przy pomocy ligatury metalowej przyczepionej od mini-implantu i biegnącej do ślizgającego się po łuku haczyka, który znajduje się przed sprężyną. Po przesunięciu bocznych zębów do I klasy Angle'a, mini-implanty są wykręcane i ponownie wkręcane w tylnej okolicy, następnie przednie zęby są dystalizowane.

Inną metodą jest przesuwanie do tyłu najpierw kłów i bocznych zębów przy pomocy sprężyn lub łańcuszków elastycznych biegnących od mini-implantów do kłów. Poprzez ten ruch, można wyprostować boczne zęby, uzyskując miejsce na uszeregowanie lub retrakcję dolnych zębów siecznych.

MIA w górnym łuku zębowym ma zastosowanie w leczeniu szkieletowej klasy III z wysokim kątem podstaw i zgryzem otwartym. Przed wynalezieniem mini-implantów, stosowano technikę MEAW (Multi-loop Edgewise Archwire) w leczeniu przypadków wad klasy III z wysokim kątem podstaw i zgryzem otwartym. Jednak technika MEAW wymaga wykonania skomplikowanych dogięć i bardzo dobrej współpracy ze strony pacjenta podczas noszenia całodobowych, mocnych wyciągów. Ponadto, wyniki leczenia pacjentów wysokokątowych ujawniły niekorzystne efekty, takie jak wydłużenie twarzy z dotylną rotacją żuchwy i nadmierna ekstruzja górnych i dolnych zębów siecznych spowodowana klasą III i pionowymi wyciągami.
Stosując jako zakotwienie do wyciągów III klasy dwa mini-implanty w szczęce, zamiast pierwszych zębów trzonowych i umieszczając bardzo elastyczny łuk Ni-Ti w dolnym łuku zębowym, zamiast łuku MEAW, złożoność i efekty uboczne techniki MEAW zostały zminimalizowane. Wskazaniami do zastosowania MIA są: łagodna szkieletowa klasa III z wysokim kątem podstaw i pacjenci ze zgryzem otwartym, u których dolne zęby boczne znajdują się w mezjalnej inklinacji.

Curriculum Vitae

Edukacja
1972 studia stomatologiczne na Uniwersytecie Narodowym w Seulu (DDS)
1975 specjalizacja z ortodoncji w Katedrze Ortodoncji na Uniwersytecie KyungHee (MSD)
1980 studia doktoranckie na Uniwersytecie KyunHee (Ph.D)
1985 wizytujący wykładowca w Katedrze Ortodoncji Uniwersytetu w Michigan (1 rok)

Praca
1978-2004 profesor, kierownik Katedry Ortodoncji na Uniwersytecie KyungPook (KNU) w Daegu,
1989-1993  dziekan na Wydziale Stomatologicznym KNU
1997-1999  kierownik Przychodni Stomatologicznej w szpitalu akademickim na Uniwersytecie KyungPook.
1998-2000  Prezes Korean Association of Orthodontists (KAO)
2004- obecnie:  Profesor Honorowy KPNU
2010- 2014 Prezes Koreańskiego Instytutu Badań Ortodontycznych ( KORI)
                 Prywatna praktyka.
2014-obecnie: honorowy prezes KORI

Wystąpienia: KAO, JOS, AAO, Arab Orthodontic Society, China Orthodontic Congress, Tweed, APOC, WEOC WMIA, oraz wiele innych.

Stowarzyszenia: Koreańskie Towarzystwo Ortodontyczne (KAO), AAO, EOS, WFO Tweed Foundation, ICD, KORI

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem

Zapoznaj się z pełną ofertą